דף הבית‏ > ‏

tkafolsc

التّكافل في العلوم والتكنولوجيا 
 ערבות הדדית בהוראת המדע והטכנולוגיה 

תחום הערבות ההדדית נקבע ע"י משרד החינוך כנושא שנתי לשנה"ל תש"ף . 
ערבות הדדית היא פעולת תמיכה או עזרה שמתבצעת בין שני גורמים, כאשר האחד עוזר לשני. הערבות יכולה להתרחש בין יחידים או בקבוצה.

יחסי גומלין הדדיות  במדע וטכנולוגיה היא  היחסים המתקיימים בין יצורים חיים, המספקים זה לזה צרכים חיוניים הדרושים לקיומם. השותפים ביחסים מסוג זה מפיקים תועלת מן הקשר ביניהם.

בטבע, כל היצורים החיים תלויים לקיומם ביצורים אחרים. כולם מקיימים יחסי גומלין עם יצורים ממינים אחרים שחיים לידם באותה הסביבה. בלי יחסי גומלין אלו, רוב היצורים החיים לא יוכלו לחיות.

לפעמים היצורים זקוקים זה לזה כדי להתקיים, כמו פרפרים שניזונים מן הצוף שבפרחים, ובאותו זמן מאביקים את הפרחים ומאפשרים לצמחים להתרבות; לפעמים היצורים מתחרים זה בזה על השגת משאב שכמותו מוגבלת, כמו תחרות על חשיפה לאור בין העצים לבין הצמחים המטפסים עליהם; ויש יצורים שאוכלים יצורים אחרים, כמו שועלים שטורפים לטאות או עכברים שאוכלים גרגירי חיטה.

מטרת הוראת מדע וטכנולוגיה היא שלבוגרי מערכת החינוך יהיו הידע והמיומנויות בתחום המדע והטכנולוגיה הנדרשים בחברה מודרנית. כמו גם ידע ורגישות לנושאים חברתיים כמו ערבות הדדית, איכות הסביבה ופיתוח בר קיימא. 

להלן שלושה מערכי שיעור הטיפוח המעורבות ההדדית : 
מערך שיעור ליסודי - לחץ כאן 
מערך שיעור לחט"ב - לחץ כאן
מערך שיעור לתיכון - לחץ כאן